Pierwszy miesiąc z Hobusu

Aplikacja Hobusu jest rozwijana od 1.5 miesiąca. Niniejszy post jest podsumowaniem okresu, w którym do aplikacji dorabiałem kolejne funkcjonalności oraz weryfikowałem działanie tych istniejących. Przez mienione 1.5 miesiąca odrzuciłem kilka pomysłów na nowe możliwości aplikacji. Powodem, dla którego funkcjonalności te nie były wdrażane był sposób w jaki korzystam z aplikacji czyli krótko mówiąc rzeczywistość je zweryfikowała.

Lista zrobionych rzeczy

Na dzień dzisiejszy aplikacja Hobusu zapewnia podstawowe mechanizmy potrzebne do kontroli wydatków. Użytkownik ma możliwość dodawania nowych transakcji i ich kategoryzowania. Wszystkie akty, w których wydaje on pieniądze są poddawane analizie i przedstawiane na zgrabnych wykresach m.in. sumy wydatków dla danej kategorii, wydatków w danym dniu/miesiącu czy sumaryczne przedstawienie wydatków per miesiąc. Dodatkowo użytkownik ma możliwość podglądu 15 ostatnich transakcji oraz 10 największych transakcji w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

 

Ostatnią zaimplementowaną funkcjonalnością jest przedstawienie listy transakcji dla wybranego miesiąca. Na tym ekranie docelowo znajdą się również wykresy, które pozwolą w łatwy sposób przeanalizować wydatki w danym miesiącu.

TODO

Aplikacja Hobusu rozwijana jest w zależności od potrzeb. Na liście rzeczy do zrobienia znajduje się kilka ciekawych pozycji.

Jedną z nich jest poprawa wyglądu aplikacji. Chodzi głównie o ukrycie formularzy dodawania transakcji i kategorii. Prawdopodobnie zostaną one ukryte pod przyciskiem, który wykryciu kliknięcia rozwinie odpowiednią sekcję.

Kolejną funkcjonalnością na liście jest możliwość usuwania kategorii. Do tej pory nie miałem takiej potrzeby, więc też nie spieszy mi się z jej implementacją.

Jedną z rzeczy, na których skupię się w najbliższej przyszłości jest dopracowanie wszystkich wykresów oraz poprawienie ich interaktywności (np. przedstawianie listy transakcji po kliknięciu na kategorię lub miesiąc).

Poprawy wymaga również API, a w szczególności standaryzacja zwracanych błędów oraz lepsza ich obsługa po stronie interfejsu użytkownika.

Odrzucone funkcjonalności

Najważniejszą funkcjonalnością jaką odrzuciłem było kategoryzowanie transakcji jako wydatek lub dochód. Postanowiłem, że na razie aplikacja będzie zbierać informacje tylko i wyłącznie o wydatkach. Taka decyzja implikuje kilka ograniczeń. Użytkownik nigdy nie będzie miał możliwości zarządzania swoimi finansami. Nie mając informacji o przychodach, aplikacja nie będzie w stanie przedstawić np. czy użytkownik w danym miesiącu zaoszczędził czy wydał więcej niż zarobił. Możliwe, że w przyszłości wprowadzę opcję dodawania przychodów, ale w tym momencie nie jest ona dla mnie krytyczna.

Czy Hobusu pomaga?

Po około miesiącu czynnego korzystania z Hobusu mogę z czystym sercem powiedzieć, że TAK. Od pewnego czasu zauważam, że dłużej zastanawiam się nad danym zakupem. Mając wgląd we wszystkie wydatki widzę miejsca gdzie mogę je optymalizować lub mocno ograniczyć. Dodatkowo nieco poważniej zacząłem podchodzić do planowania wydatków w danym miesiącu.

Szczegóły techniczne aplikacji Hobusu można znaleźć we wpisach Szybka akcja #1 – Play Framework oraz  Szybka akcja #2 – AngularJS. Kod aplikacji znajduje się pod adresem mateuszbrycki/hobusu oraz mateuszbrycki/hobusu-front.

You may also like

Comments