Rozmowa rekrutacyjna dla programistów – recenzja

Rozmowy rekrutacyjne dla programistów nie od dziś owiane są lekką mgiełką tajemniczości. O procesie rekrutacji „u gigantów” można usłyszeć wiele ciekawych historii, które czasami są prawdziwe, a czasami nico od tej prawdy odbiegają. Dla każdego programisty rekrutacja wiąże się z przejściem przez kilka etapów, jednym z nich jest sprawdzenie umiejętności kodowania. W Internecie na ten temat możemy znaleźć wiele poradników, artykułów i jeszcze więcej rozwiązań. Niestety mnogość źródeł może mocno utrudnić przygotowania. W tym miejscu z pomocą przychodzi pozycja „Rozmowa rekrutacyjna dla programistów. Przewodnik do sukcesu.”.

Gayle Laakmann McDowell, jak sama zaznacza już na wstępie, jest nie tylko rekruterką, ale również inżynierem oprogramowania. Dzięki takiemu doświadczeniu autorka potrafi spojrzeć na proces rekrutacji z obu stron – od tej miękkiej i od technicznej. Za cel książki postawiła sobie pomoc czytelnikowi w przeniesieniu wiedzy informatycznej z wymiaru biurka i komputera do wymiaru rozmowy z rekruterem.

Książka składa się z 9 rozdziałów. Pierwsze dwa skupiają się na ogólnym opisaniu procesu rekrutacji oraz o szczegółach, które przydadzą się kandydatom do firm takich jak Microsoft, Amazon, Google, Apple, Facebook i Yahoo! Kolejny, trzeci, opisuje rekrutację, dla bardziej doświadczonych kandydatów, testerów, menadżerów oraz liderów.

Rozdział V skupiają się sposobach przygotowania oraz technikach odpowiadania na pytania behawioralne. Czytelnik zostaje pouczony, aby uważać na bycie aroganckim oraz żeby nie wgłębiać się w techniczne szczegóły. Dodatkowo, każda odpowiedź powinna być przemyślana oraz ustrukturyzowana.

Następny rozdział to zestaw rad dotyczący pytań technicznych – sposoby odpowiadania, metody tworzenia algorytmów. McDowell proponuje, żeby każde zadanie techniczne rozwiązywać w pięciu krokach. Najpierw powinniśmy dopytać rekrutera o szczegóły, następnie zaprojektować algorytm po to żeby w końcu zapisać go w pseudo kodzie (informując o tym rekrutera) i we właściwym języku. W ostatnim etapie należy dokładnie przetestować nasze rozwiązanie.

RRDP - ścieżka przygotowań

Dwa ostatnie rozdziały to esencja tej pozycji. Najpierw wypisane zostały wszystkie pytania techniczne, a następnie przedstawiono rozwiązania kilka wersji rozwiązań wraz z obszernym komentarzem i wyjaśnieniem. Wszystko zostało podzielone na podrozdziały: struktury danych (tablice, łańcuchy, drzewa, listy i kolejki), algorytmika (łamigłówki, operacje na bitach, matematyka i prawdopodobieństwo, rekurencja, sortowanie, testy czy skalowalność) i zagadnienia związane z konkretnymi językami (Java, C/C++) , bazami danych oraz równoległością.

„Rozmowa rekrutacyjna dla programistów. Przewodnik do sukcesu.” jest zbiorem wszystkich niezbędnych informacji na temat procesu rekrutacji. Obszerny zestaw problemów oraz ich rozwiązań może pomóc nie tylko początkującym, ale również tym bardziej doświadczonym programistom. Przedstawione sposoby myślenia znacznie poszerzają horyzonty, co może mieć wpływ również na codzienną pracę. Przed każdą rozmową warto wrócić do tej pozycji i przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia.

You may also like

Comments