Bitspiration Festiwal

Jedną z nagród w Pekatonie były wejściówki na Bitspiration Festiwal. W niedzielę 5 czerwca około godziny 12:00 wrócilismy do domów po 24-godzinnym hackatonie, a o 23:00 siedzieliśmy na Skype organizując wyjazd do Warszawy, ponieważ Bitspiration zaczynał się o 09:00 dnia następnego. Z Krakowa wyjechaliśmy o 05:45, w Warszawie byliśmy grubo po 08:00.

Żaden z nas nie znał wcześniej wydarzenia o nazwie Bitspiration. Cała nasza wiedza na ten temat opierała się na informacjach znalezionych w Internecie. Organizatorzy opisywali festiwal jako

The conference where technology, startups & music clash to inspire revolutionary solutions!

Brzmi nieźle.

Pierwszym zaskoczeniem było miejsce konferencji. Jesteśmy przyzwyczajeni, że tego typy wydarzenia odbywają się w klimatyzowanych salach konferencyjnych i hotelach. W tym przypadku było nieco inaczej – Miejskie Zakłady Autobusowe.

Bitspiration 1

Bitspiration 2

Pierwszą prelekcja, na którą trafiliśmy było „5 Myths About Working at a Startup”, której autorem był Dan Lyons. Traktowała ona o stereotypach na temat pracy w startupach – będziesz bogaty, zmienisz świat, będziesz miał sporo zabawy, będziesz dobrze traktowany. Dan pokazał, że nie do końca jest to prawda.

Kolejna to „Career-preneurship: Sustainable Careers” (Stuart Soffer). To wystąpienie podkreślało jak ważne jest ciągłe zwiększanie naszych umiejętności poprzez inwestycje w siebie, udział w konferencjach, pielęgnowanie pasji, nawiązywanie kontaktów z ekspertami i środowiskami.
Dwie następne prelekcje, których wysłuchaliśmy  to „Future of work” (Taso Du Val) oraz „Power your starup with Campus Warsaw” (Rafał Plutecki).

Po przerwie obiadowej trafiliśmy na „Going Global – What Silicon Valley VCs look for when Investing in Companies Abroad.”. Tutaj Dominik Andrzejczuk wspomniał, że warto rozważyć przeniesienie kierownictwa firmy do US oraz, że warto wziąć pod lupę lokalizację departamentu R&D. Dominik wspomniał również, że powinno się poświęcić chwilę na analizę branż, które nie są mocno zinformatyzowane lub opierają się na tradycyjnych technologiach.

Następnie w naszym planie pojawiła się rozmowa pod tytułem „One does not simply do the succesfull marketing worldwide. They do.”. Brał w niej udział Michał Sadowski (Brand24) oraz Paul Papadimitriou. Obaj panowie dyskutowali o polskim środowisku starupowym. Zuważony został nie tylko duży wzrost tego środowiska na przestrzeni ostatnich 8 lat. Obaj Panowie zwrócili również uwagę na ambicje polskich przedsiębiorców.

Bitspiration 4

„Hardware startups die hard in CEE. Why and how to solve it?” – kolejna dyskusja, tym razem w nieco szerszym gronie. Wszyscy rozmówcy jednogłośnie stwierdzili, że początek budowania startupu to zdecydowanie najtrudniejszy okres – brak materiałów na temat tego jak wystartować, problemy z prototypem (nie dotyczy startupów rozwijających oprogramowanie). Kolejnym wnioskiem z rozmowy było to, że inwestorzy nie do końca wiedzą jak współpracować z takimi przedsiębiorcami, więc obie strony powinny położyć duży nacisk na ciągłą naukę. Następne, dosyć ciekawe spostrzeżenie, to temat zamówień przedpremierowyych. Nie zawsze jest to łatwy i opłacalny proces.

Drugi dzień zaczynał się dla nas prelekcją „How to be a unicorn in startup industry? ” przygotowaną przez Petera Sage. Peter wspomniał, że ludzie są stworzeniami nastawionymi na nawyki oraz wskazał kilka punktów do „ponownego odkrycia siebie”. Zaznaczone zostało, że w dzisiejszych czasach umiejętność współpracy jest jedną z podstawowych umiejętności. Poruszony został również temat nawyków kognitywnych – zamiast myśleć „dlaczego nie możemy tego zrobić?” powinniśmy się zastanawiać „jak możemy to zrobić?”.

Następne wystąpienie to wystąpienie Tytusa Cytkowskiego o tytule „The good, the bad, the ugly. Eastern European startups in Silicon Valley”. Tytus wspomniał o kilku rzeczach, o których warto pamiętać: startupy nie powinny omijać SV, powinno się słuchać opinii zwrotnej, robienie interesów za plecami nie jest dobrą praktyką oraz zawsze należy być otwartym na pomoc. Co więcej, przepis na sukces nie istnieje, a praca w startupach nie jest formą zatrudnienia na całe życie.

Bitspiration Festiwal to wydarzenie zdecydowanie inne niż te, w których do tej pory brałem udział. Nie tylko ze względu na miejsce i atmosferę, ale również ze względu na tematykę. Środowisko startupowe nie jest czymś, co do tej pory szczególnie mnie interesowało. Udział w BF zdecydowanie poszerzył mój słownik związany ze startupami – już wiem czym jest startupowy unicorn oraz jakimi hasłami posługiwać się przy wyszukiwaniu informacji w przyszłości.

WP_20160607_16_10_37_Pro

You may also like

Comments